Pomoc Ukrajině

Diecézní charita Litoměřice se výrazně zapojuje do pomoci příchozím z Ukrajiny. Díky projektu financovaném z Ministerstva vnitra České republiky, Caritas Internationalis a Charity Česká republika může poskytovat podporu a pomoc příchozím z Ukrajiny, kteří ze svého domova utíkají před ruskou agresí.

Od května 2022, kdy došlo k zahájení projektu, jsme zaměstnali 12 interkulturních pracovníků, kteří v lokalitách: Litoměřice, Ústí nad Labem, Roudnice nad Labem, Lovosice, Teplice, Most, Kadaň a Hejnice u Liberce poskytují uprchlíkům koordinovanou integrační podporu a humanitární pomoc. Jedná se především o poskytování potravinových a hygienických balíčků, distribuce ošacení, nákup a distribuce vybavení domácností, poskytování integračních služeb – přímá asistence a doprovod klientů na úřady, doprovod k lékaři, zajištění vzdělávání - školky, školy, pomoc při hledání zaměstnání a další.

Projekt s názvem „Sociální integrace uprchlíků z Ukrajiny,“ je realizován díky podpoře Ministerstva vnitra ČR a také díky mezinárodní podpoře Caritas Internationalis  a Charity Česká republika v rámci programu Emergency Response (EA12/2022 CZECH REPUBLIC: Humanitarian aid and integration support for refugees from Ukraine in the Czech Republic).

MVČRCharitaCaritas

 

Bolest, kterou lidé cítí, je obrovská. Charita poskytuje psychologickou pomoc na Ukrajině
25. října 2022 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

Bolest, kterou lidé cítí, je obrovská. Charita poskytuje psychologickou pomoc na Ukrajině

Válka na Ukrajině trvá již dlouhých osm měsíců. Po celou dobu se zdejší obyvatelé potýkají s nepředstavitelnými hrůzami. Neustálé nebezpečí a strach mají pochopitelně negativní vliv na duševní zdraví Ukrajinců. Lidé zasažení válkou proto potřebují odbornou pomoc, která jim zajistí návrat do normálního života. Charita Česká republika uspořádala psychologické školení pro zdravotní a sociální pracovníky, kteří pomáhají ostatním vyrovnat s válečným traumatem.

Setkání interkulturních pracovníků
30. září 2022 Pomoc Ukrajině

Setkání interkulturních pracovníků

Diecézní charita Litoměřice dnes přivítala interkulturní pracovníky litoměřické diecéze. Jedná se o charitní zaměstnance, kteří pracují s ukrajinskými migranty v rámci projektu financovaného z Caritas Internationalis a MVČR. Setkání sloužilo k vzájemnému seznámení, k předávání informací, zkušeností a zjištění potřeb, aby Charita mohla pomáhat efektivně a smysluplně.

Charita Česká republika v pomoci Ukrajině nepolevuje
24. srpna 2022 Charita Česká republika

Charita Česká republika v pomoci Ukrajině nepolevuje

Před půl rokem vpadla ruská armáda na území suverénního státu Ukrajina. V reakci na ruskou vojenskou agresi jsme bezprostředně vyhlásili sbírku Charita pro Ukrajinu, která byla původně zamýšlená jako akutní pomoc obyvatelům země zasažené ruskou mocenskou rozpínavostí a násilnou invazí. Zároveň jsme se začali připravovat na systematičtější pomoc pro uprchlíky na našem území, aniž bychom tušili, že válečný konflikt rozpoutá nejhorší uprchlickou krizi, jakou Evropa nezažila od druhé světové války.

Do pomoci uprchlíkům zapojila Charita kněze. Dodává jim sílu vše zvládnout
8. července 2022 Charita pro Ukrajinu

Do pomoci uprchlíkům zapojila Charita kněze. Dodává jim sílu vše zvládnout

Existuje-li Bůh, proč dopustil válku? Otázka, kterou slýchá v posledních týdnech velmi často. Řeckokatolický kněz Pavel Semenyuk se zapojil do projektů Arcidiecézní charity Praha na pomoc ukrajinským uprchlíkům. Velká část z nich se dodnes vyrovnává s traumatickými zážitky. Důležitá je pro ně pomoc nejen sociálních pracovníků a psychologa, ale i možnost rozhovoru s knězem.

Už nechceme zažít bombardování
1. července 2022 Pomoc Ukrajině

Už nechceme zažít bombardování

Nepokoje na Ukrajině vyhnaly z domova i paní Annu. Do Čech přišla i se svou sestřenicí a kamarádkou a jejich dětmi. Ačkoli každá žena pochází z jiného koutu Ukrajiny, zázemí a dočasný domov našly v Hejnicích na Liberecku.

13. června 2022 Pomoc Ukrajině

Paní Irena: Dokud bude chtít být Rusko velké, tak to nikdy neskončí

Diecézní charita Litoměřice v rámci projektu Sociální integrace uprchlíků z Ukrajiny zaměstnává interkulturní pracovníky. Jedná se o pracovníky, kteří se výhradně věnují příchozím před válečným konfliktem. Řeší s nimi veškerou nutnou administrativu, podporují při hledání ubytování, zaměstnání a poskytují základní poradenství.

Útěk z Ukrajiny: Vyděsilo je i hučení větráku a letící letadlo
10. června 2022 Charita pro Ukrajinu

Útěk z Ukrajiny: Vyděsilo je i hučení větráku a letící letadlo

Přichází k němu babička a děda, přestože už několik let nejsou mezi živými. Jedenáctiletý Matvej takto popisuje sen, který se mu stále vrací. O tři roky starší Karolína se zase ve snu bojí, že její město zatopí obří jezero. Oba mají za sebou dramatický útěk z Ukrajiny.