„Kačenka nás naučila spoustě věcí: trpělivosti, vážit si maličkostí a nebýt malicherní."

„Kačenka nás naučila spoustě věcí: trpělivosti, vážit si maličkostí a nebýt malicherní."

První těhotenství paní Romany probíhalo naprosto v pořádku. Všechna potřebná vyšetření dopadla dobře. Nic tedy nenasvědčovalo tomu, že by se měli rodiče obávat něčeho nečekaného. O to větší šok byl, když paní Romaně praskla plodová voda ve 29. týdnu těhotenství. Akutní císařský řez lékaři provedli až čtyři dny poté, kdy miminko bylo bez vody a bez kyslíku.

Narodila se Kačenka. Na první pohled krásné a zdravé miminko. Již tehdy byl vývoj Kačenky opožděný, ale rodiče stále doufali, že to bylo pouze tím, že se jejich holčička narodila předčasně. 

Největší zlom nastal, když Kačence bylo půl roku. Dostala první epileptický záchvat. Musela postoupit několik vyšetření a její diagnózy šokovaly celé její okolí. Lékaři jí stanovili dětskou mozkovou obrnu, Westův syndrom (závažné epileptické onemocnění), těžká mentální retardace, částečné vykloubení kyčelních kloubů, centrální postižení zraku a špatná imunita.

„Kačenka nechodí, nesedí, neleze, nemluví. Občas se jí povede přetočit na bříško. Jí jen rozmixovanou stravu. Je naprosto odkázána na naši pomoc. Je zhruba na úrovni půl roku, nikdy na tom nebude lépe. Snažíme se, aby se její stav nezhoršoval, aby neskončila na přístrojích. Naše Kačenka je hlavně bojovnice a usměvavé sluníčko,“ přibližuje zdravotní stav maminka.

Rodina byla ujištěna, že Kačenka nemá žádnou vývojovou genetickou vadu a postižení bylo způsobeno pouze vlivem porodu, respektive dlouhou časovou prodlevou mezi odtokem plodové vody a porodem.

Maminka zdravotní stav Kačenky nesla psychicky velmi špatně. Trpěla depresemi, hodně nocí proplakala. Když bylo prvorozené dceři pět let, narodila se Verunka a následně přišel na svět i Vašík. Oba mladší sourozenci jsou velkou oporou nejen pro svou starší sestru Kačenku, ale i rodiče.

„Kačenka nás naučila spoustě věcí: trpělivosti, vážit si maličkostí a nebýt malicherní. Učí i Verunku s Vašíkem. Ti budou tolerantní k handicapovaným lidem, nebudou se jim posmívat a nebudou zlí, jak to některé děti dovedou,“ říká maminka.

Velkým pomocníkem rodině je i asistenční fenka Emie. Kačenku svou přítomností zahřívá. Je jejím společníkem, když je plačtivá.  Zároveň třeba odnese špinavou plínku do koše, otevře dveře. Pokud něco spadne, tak to podá.  Pravidelně doprovází Kačenku do lázní. Může se na ní vždy a všude spolehnout.

Díky Tříkrálové sbírce jsme mohli Kačenku podpořit a alespoň v rámci našich možností jí poskytnout pohodlí ve speciálně upraveném kočárku. Rehabilitační pomůcky jí pomohou při polohování nohou, aby se stále aktivovaly potřebné svaly a nedocházelo tak k ochabování svalstva.