Charita v litoměřické diecézi: Potřeba pomáhat sílí
26. března 2020 Naše články

Charita v litoměřické diecézi: Potřeba pomáhat sílí

Šití roušek napříč službami. Napříč Charitami. Nedostatek ochranných pomůcek. Nákupy potravin a léků seniorům. Některé Charity řeší personální obsazení, přesto touha a potřeba pomáhat sílí. Tak by se ve stručnosti dala shrnout aktuální situace v litoměřické diecézi.

Na základě vládního nařízení došlo k uzavření některých služeb. Jsou to zejména nízkoprahová zařízení pro děti a mládež, sociálně-aktivizační služby pro rodiny s dětmi, sociálně terapeutické dílny a šatníky. U jiných služeb došlo k omezení osobního kontaktu s klienty. Pracovníci jsou však k dispozici na telefonu či e-mailu. Pobytové, zdravotní, pečovatelské služby probíhají v neměnné podobě.

Ačkoli jsou někteří zaměstnanci nemocní, ošetřují člena rodiny nebo jsou výjimečně v karanténě, služby jsou personálně pokryty a v současné době není jejich provoz ohrožen. U žádného našeho pracovníka zatím nebylo onemocnění COVID-19 zjištěno.

 „Máme závazek vůči státu a jsme vázáni pomoci lidem. Můžeme a měli bychom společnosti pomoci. Snažíme se služby nezavírat a být připravení na to, že můžeme poskytnout naše zaměstnance tam, kde bude třeba. Celá situace je komplikovaná pro všechny. Nutí nás to k větší skromnosti, ohledu na druhé. Nyní také musíme o své práci více přemýšlet,“ hodnotí ředitelka Oblastní charity Most Eva Čenkovičová.

Školní družina, kterou v rámci evropského projektu realizuje Oblastní charita Ústí nad Labem by za nynějších okolností byla uzavřena, ale není. V současné době za zpřísněných hygienických podmínek nabízí hlídání dětí rodičům pracujících u Integrovaného záchranného systému.

 „Lidská solidarita má v této těžké době své důležité místo. Nemá smysl na něco nadávat, hádat se. Je také zajímavé sledovat, jak se projevují charaktery lidí,“ říká ředitelka Oblastní charity Česká Kamenice Štěpánka Kecková.

S novinkou přišla Oblastní charita Šluknov. Se svými pracovníky připravuje vyučování po Skype. „Zátěž na rodiny s dětmi školou povinné je veliká. Je to složité, pro mnoho rodičů až neřešitelné. Rádi bychom jim a jejich dětem s učením a domácími úkoly pomohli,“ vysvětluje nově vznikající službu Kamila M. Svobodová z Oblastní charity Šluknov.

„I přes pochopitelnou nervozitu u nás panuje dobrá nálada,“ optimisticky uzavírá ředitel Oblastní charity Liberec František Sehoř.

 

Eva Hadašová

Eva Hadašová

PR a marketing
Tel.: 416 731 452 E-mail: 0onhYZ87%hIkQOQdafkmYZhaa8kmb