Charita je připravena pomoci, sestavila odborný dobrovolnický tým

Charita je připravena pomoci, sestavila odborný dobrovolnický tým

V sobotu 24.5.2014 proběhlo cvičení specializovaného dobrovolnického týmu Diecézní charity Litoměřice. V případě povodní či jiné mimořádné události je nyní Charita připravena okamžitě pomoci.

Celou sobotu nacvičoval tým v Horních Počaplech. Sešel se zde již v pátek. Večer před sobotním výcvikem sloužil především k vzájemnému seznámení členů týmu, což je pro budoucí spolupráci nezbytné. Z Litoměřic si tým přivezl veškerou techniku, kterou bude v terénu používat. Jedná se o čerpadla, elektrocentrály, vysokotlaké čističe, vysavače bahna, kladky a pod.. Nejednalo se však pouze o nácvik užívání techniky. Tým se musí naučit spolupracovat, což bylo hlavním úkolem velitele, Radka Boučka a tým si velice chválil: „Přestože někteří drží většinu nářadí poprvé v ruce, musím uznat, že jsou moc šikovní. S takovým týmem je radost spolupracovat.“

Cvičení se zúčastnilo celkem 6 dobrovolníků včetně velitele. Tým doprovodila také koordinátorka Dobrovolnického centra DCH Litoměřice a zároveň koordinátorka specializovaného dobrovolnického týmu, Veronika Vedejová: „Zjistili jsme, že zacházení s technikou není vůbec snadné. V průběhu cvičení jsme si vyzkoušeli, co obnáší samotné zprovoznění a následné užívání úklidové techniky. Cvičení nám určitě moc pomohlo. Nyní jsme připraveni pomoci. Věřím, že nás už jen tak něco nepřekvapí.“

K sestavení specializovaného dobrovolnického týmu, určeného na pomoc při mimořádných událostech, inspirovala litoměřickou Charitu pomoc obdobného týmu Charity Zábřeh, která pomáhala při povodních v litoměřické diecézi v červnu 2013. Pomoci dobrovolníků si občané Litoměřicka nemohli vynachválit. „V červnu 2013 jsme byli vytopeni již potřetí. V tak těžké situaci se poznají dobří lidé. Pomoc dobrovolníků je k nezaplacení,“ uvedl se slzami v očích pan Balaštík z okraje Litoměřic.

Velký dík patří Sportovnímu areálu v Horních Počaplech, který zdarma ubytoval celý dobrovolnický tým a poskytl mu zázemí v době odpočinku. Za odměnu po náročném cvičení si pak dobrovolníci moli zahrát stolní tenis v perfektně vybavené centru.  O stravu dobrovolníků se postarala Farní charita Litoměřice, a darem pečiva přispěly také litoměřické pekárny.

Vybavení dobrovolnického týmu je financováno z části daru německé Charity Deutsche Caritasverband, která na povodňovou pomoc Diecézní charity Litoměřice věnovala 500.000 Euro.

Charita stále tým doplňuje. V současné době je složení týmu velmi různorodé. Mezi členy jsou např. dobrovolní hasiči, bývalý pedagog či instruktor policie pro mimořádné události. V případě zájmu stát se dobrovolníkem, kontaktujte prosím Veroniku Vedejovou na: dobrovolnici@dchltm.cz , nebo na telefonech 734 435 168 a 416 531 361.          

Související galerie