Specializovaný tým je připraven

Specializovaný tým je připraven

Specializovaný tým dobrovolníků Diecézní charity Litoměřice je připraven pomoci při mimořádných událostech. Stále však přijímá nové členy.

Ve středu 16.10.2013 proběhlo v sídle Diecézní charity Litoměřice první setkání specializovaného týmu dobrovolníků pro mimořádné události. Dobrovolníků se sešlo celkem deset, včetně velitele týmu Radka Boučka.

Diecézní charita nakoupila pro tým potřebné vybavení, které dobrovolníkům představila hned v úvodu. V současné době má k dispozici: 4 elektrické a 1dieslový vysokotlaký čistič, 1 motorovou pilu, 2 průmyslové vysavače bahna, 1 elektrocentrálu, a další potřebné vybavení má v plánu ještě dokoupit do konce roku 2013. „S ničím, co nám bylo představeno, nemám problém pracovat. Vše je mi známé,“ uvedl ne jeden dobrovolník. Následovalo vzájemné představení a podrobný popis metodiky práce, kterou se dobrovolníci budou řídit v případě mimořádných událostí. Závěrem setkání každý dobrovolník podepsal dohodu o dobrovolnické činnosti. 

Charita zajistí dobrovolníkům školení bezpečnosti práce, kurz první pomoci a kurz psychosociální pomoci. Poskytne rovněž veškeré ochranné pomůcky, stravu a v případě potřeby ubytování.

„Sestava týmu je pestrá, máme členy od 24 do 57 let. Díky různorodým profesím a zkušenostem členů týmu můžeme nabídnout pomoc v mnoha oblastech. Máme zde bývalé policisty, studenty sociální práce, psychologie, sanačního technika, truhláře, dobrovolné hasiče a další. Předem moc děkuji všem, kteří byli ochotni přislíbit nám spolupráci, a věřím, že se přihlásí další lidé, kteří budou ochotni pomáhat“ uvedla Veronika Vedejová, koordinátorka dobrovolníků v litoměřické diecézi a dodala: „tato práce je skutečně náročná a to nejen fyzicky, ale především psychicky. Je opravdu důležité, aby v domácnostech působili dobrovolníci proškolení.“

Poděkování a podporu týmu vyjádřil také Roman Striženec, koordinátor charitní povodňové pomoci v litoměřické diecézi a Růžena Kavková, ředitelka Diecézní charity Litoměřice.

Vznik dobrovolnického týmu významně podpořila německá Charita Deutsche Caritasverband, která na povodňové konto Charity věnovala 500.000 Euro. Z těchto prostředků bylo částečně hrazeno technické vybavení.

 Kdo by se chtěl stát ve výjimečných situacích členem povodňového týmu (muž i žena), je starší 18- ti let, chce získat nové zkušenosti a zároveň předat ty své pro lepší pomoc obyvatelům Litoměřic, může se hlásit v Dobrovolnickém centru Diecézní charity Litoměřice e-mailem: dobrovolnici@dchltm.cz, nebo na telefonech: 734 435 168 a 416 531 361.

Související galerie