Charita v litoměřické diecézi: Potřeba pomáhat sílí

Charita v litoměřické diecézi: Potřeba pomáhat sílí

Šití roušek napříč službami. Napříč Charitami. Nedostatek ochranných pomůcek. Nákupy potravin a léků seniorům. Některé Charity řeší personální obsazení, přesto touha a potřeba pomáhat sílí. Tak by se ve stručnosti dala shrnout aktuální situace v litoměřické diecézi.

Na základě vládního nařízení došlo k uzavření některých služeb. Jsou to zejména nízkoprahová zařízení pro děti a mládež, sociálně-aktivizační služby pro rodiny s dětmi, sociálně terapeutické dílny a šatníky. U jiných služeb došlo k omezení osobního kontaktu s klienty. Pracovníci jsou však k dispozici na telefonu či e-mailu. Pobytové, zdravotní, pečovatelské služby probíhají v neměnné podobě.

Ačkoli jsou někteří zaměstnanci nemocní, ošetřují člena rodiny nebo jsou výjimečně v karanténě, služby jsou personálně pokryty a v současné době není jejich provoz ohrožen. U žádného našeho pracovníka zatím nebylo onemocnění COVID-19 zjištěno.

 „Máme závazek vůči státu a jsme vázáni pomoci lidem. Můžeme a měli bychom společnosti pomoci. Snažíme se služby nezavírat a být připravení na to, že můžeme poskytnout naše zaměstnance tam, kde bude třeba. Celá situace je komplikovaná pro všechny. Nutí nás to k větší skromnosti, ohledu na druhé. Nyní také musíme o své práci více přemýšlet,“ hodnotí ředitelka Oblastní charity Most Eva Čenkovičová.

Školní družina, kterou v rámci evropského projektu realizuje Oblastní charita Ústí nad Labem by za nynějších okolností byla uzavřena, ale není. V současné době za zpřísněných hygienických podmínek nabízí hlídání dětí rodičům pracujících u Integrovaného záchranného systému.

 „Lidská solidarita má v této těžké době své důležité místo. Nemá smysl na něco nadávat, hádat se. Je také zajímavé sledovat, jak se projevují charaktery lidí,“ říká ředitelka Oblastní charity Česká Kamenice Štěpánka Kecková.

S novinkou přišla Oblastní charita Šluknov. Se svými pracovníky připravuje vyučování po Skype. „Zátěž na rodiny s dětmi školou povinné je veliká. Je to složité, pro mnoho rodičů až neřešitelné. Rádi bychom jim a jejich dětem s učením a domácími úkoly pomohli,“ vysvětluje nově vznikající službu Kamila M. Svobodová z Oblastní charity Šluknov.

„I přes pochopitelnou nervozitu u nás panuje dobrá nálada,“ optimisticky uzavírá ředitel Oblastní charity Liberec František Sehoř.

 

Tříkrálová sbírka 2020
Dárcovské konto
 

Charitní šatník je do odvolání UZAVŘEN.

Naše pracovníky je od 23. 3. 2020 možné kontaktovat POUZE na mobilním telefonu.

 

Děkujeme za pochopení.

 
 

Nepřijímáme věci do šatníku!

Velmi si vážíme toho, že se snažíte pomoci. V současné době je však náš charitní šatník uzavřený a naše skladovací prostory jsou již nyní plné.

Prosíme, abyste nám věci nevozili.

Děkujeme za pochopení.