Diecézní charita Litoměřice zahájila program následné povodňové pomoci

Diecézní charita Litoměřice zahájila program následné povodňové pomoci

Diecézní charita Litoměřice zahájila následnou pomoc lidem postiženým červnovou povodní. Mezi domácnosti litoměřické diecéze rozdělí celkem 16.000.000 korun.  

„Velký dík patří německé Charitě Deutsche Caritasverband, která na povodňovou pomoc naší Charity věnovala 500.000 Euro. Také dárci z České republiky přispěli významnou částkou 4.300.000 korun a farnosti litoměřické diecéze zaslaly na účet Charity dalších 500.000 korun,“ přibližuje ředitelka Diecézní charity Litoměřice Růžena Kavková. 

Litoměřická Diecézní charita má v současné době k dispozici více než 17. 000.000 korun, z toho poputuje 16.000.000,- přímo do domácností, další milion využije na vybudování a vybavení odborného dobrovolnického týmu proškoleného na pomoc při mimořádných událostech a na dlouhodobé poskytování psychosociálních služeb v domácnostech. 

V první a druhé fázi se Charita zaměřovala zejména na evakuaci zatopených obyvatel, přímou materiální pomoc, půjčování vysoušečů a odklízení následků povodní. Nyní zahajuje sociální šetření, po kterém bude následovat přímá finanční pomoc vybraným domácnostem. Charita podpoří minimálně 400 domácností. O příspěvek určený na obnovu bydlení a domácnosti mohou žádat senioři, rodiny s dětmi, lidé se zdravotním postižením nebo lidé v mimořádně obtížné sociální situaci.

Povodňová pomoc potrvá do konce roku 2013, kdy by měly být rozděleny všechny prostředky z uvedených sbírek.

„Přímá finanční pomoc bude poskytnuta vybraným domácnostem formou daru určeného na prokazatelně uhrazené náklady spojené s obnovou domácnosti poškozené povodní, případně formou uhrazení takových nákladů,“ přibližuje pomoc Charity Roman Striženec, koordinátor charitní povodňové pomoci v litoměřické diecézi a dodává: „Dvoučlenné týmy charitních pracovníků zjišťují v průběhu sociálních šetření rovněž potřeby, které lze naplnit prostřednictvím stávajících, zejména charitních, sociálních služeb. V případě potřeby předají domácnosti informace o službě nebo poskytnutí služby zprostředkují. Charitní pracovníci rovněž aktivně vyhledávají osoby, které obtížně zvládají náročnou životní situaci a potřebují psychosociální pomoc či odborné poradenství, případně zprostředkování další služby.  Do dnešní doby byla charitními pracovníky v rámci litoměřické diecéze poskytnuta psychosociální pomoc více než 100 osobám.“

V zatopených místech litoměřické diecéze působí místní oblastní a farní charity. Rozdělení území je následující:

CHARITA

ÚZEMÍ

KONTAKTNÍ OSOBA

KONTAKT

Farní charita Česká Lípa

Mělnicko až po Štětí, oblast Frýdlantského výběžku

Bc. Jiří Gottlieber

774 116 412 medializace@fchcl.cz

Oblastní charita Česká Kamenice

od Děčína po Povrly, Šluknovsko, Jiříkov,Lipová, Lobendava, Hřensko

Štěpánka Kecková

732 510 068

kamenice@dchltm.cz

Oblastní charita Ústí nad Labem

oblast od Církvic po Olšinky, druhá strana Labe Dolní Zálezly po Mojžíř

Lenka Krištofová

731 402 481

Farní charita Lovosice  

od Lukavce po Prackovice  

Dagmar Lendelová

731 557 638

terenniprace@centrum.cz

Diecézní charita Litoměřice

povodí Labe od Štětí, po Libochovany na pravém břehu a Mlékojedy na levém břehu

Bc. Jana Lutišanová

416 531 346
jana.lutisanova@dchltm.cz

Související galerie