Evakuační centra opustili poslední obyvatelé

Evakuační centra opustili poslední obyvatelé

Charita v litoměřické diecézi zajistila přechodné ubytování celkem 191 lidem postiženým povodní. Přestože ne všichni se mohli vrátit do svých domovů, evakuačních center v Litoměřicích již nikdo nevyužívá.

Domov na Dómském pahorku poskytl střechu nad hlavou 57 lidem, z toho 41 klientům z Domova se zvláštním režimem z Terezína, kteří Litoměřice opustili včera. Podle slov jedné z klientek byli maximálně spokojeni. Evakuováni zde byli celkem deset dní a soužití stálých obyvatel Domova s evakuovanými bylo příkladné.

„Hosté se účastnili všech běžných aktivit Domova včetně kulturního programu a samozřejmě stravování. Ani místní obyvatelé si nestěžovali. Jeden pán mi dokonce řekl, že si u oběda s klientkou z Terezína hezky popovídal,“ usmívá se Pavel Szymanski, vedoucí charitních evakuačních středisek v Litoměřicích.

Lidé, kteří se stále nemohou vrátit do svých domovů, přebývají v současné době u příbuzných a známých.

K pobytu v Domově na D.pahorku se vyjádřili také evakuovaní manželé:

„V Mlékojedech bydlíme už 50 let. V roce 2002 nám voda vzala vše, ale podařilo se nám celý dům zrekonstruovat. Manžel v té době přišel díky infekci z vody o nohu. Teď už asi opravu domu nezvládneme. Pravidelně k nám chodí sestřička s Charitní ošetřovatelské služby, díky které jsme také tady. Nevím, kam bychom šli, vytopený je i náš syn. Tady nám nic neschází, všichni jsou zde strašně milí a ochotní.“

Dalších 94 evakuovaných bylo v Domě kardinála Trochty v Litoměřicích a 40 v Azylovém domě Samaritán v Ústí nad Labem.

Související galerie